Niedopasowane kolory na stronie www – częsty błąd podczas projektowania

Kolory oddziałują na nas w różny sposób. Jednym z częstszych błędów przy projektowaniu stron www jest niewłaściwy dobór kolorów. Jak robić ro dobrze?

kolory na stronie www

Kolory nie są dla nas obojętne i mogą oddziaływać na nas w różny sposób. Jedne wyostrzają zmysły i pobudzają, inne wyciszają, działają kojąco i uspokajająco. Jedne kojarzą się z odpowiedzialnością lub luksusem, podczas gdy inne wzbudzają zaufanie, przywołują na myśl profesjonalizm i stabilność.  Wiedzą o tym bardzo dobrze specjaliści od marketingu. Na odpowiedni dobór kolorów warto zwrócić szczególną uwagę przy projektowaniu strony internetowej. Zbyt krzykliwa kolorystyka czy źle zestawione ze sobą kolory sprawiają, że strona wygląda nieprofesjonalnie i zniechęca użytkowników. Barwy powinny być dobrane odpowiednio do grupy docelowej (ważne są m.in. takie czynniki jak płeć, czy wiek) i branży, za to lepiej zrezygnować z doboru bazującego na własnych preferencjach.

Koło barw, czyli w jaki sposób zestawiać ze sobą różne barwy

Doświadczeni projektanci mają świadomość, że bardzo często mniej znaczy więcej – również przy doborze kolorów. Strona powinna być czytelna i przejrzysta, a jej przeglądanie nie może męczyć wzroku. Koło barw to graficzny wzornik, na którym naniesiony jest cały zakres kolorów widzialnych. Dzięki niemu w łatwy sposób można tworzyć różne zestawienia kolorów, zarówno harmonijne, jak i kontrastowe. I tak kolory komplementarne (dominujący i dopełniający) to barwy znajdujące się w prostej linii po przeciwnych stronach koła, które ładnie ze sobą kontrastują. Zasada triady, polegająca na doborze 3 kolorów oddalonych od siebie na kole o 120°, pozwala uzyskać kompozycje bardzo harmonijne. Kolory analogowe sąsiadują ze sobą na kole (najczęściej wybiera się 3 do 5 sąsiadujących barw). Tworzą zestawienia naturalne i przyjemne dla oczu. Z kolei zasada doboru monochromatycznego pozwala na wybranie odcieni jednego koloru, które zlokalizowane są na linii od centrum do brzegu koła.

jak dobrac kolory na stronie internetowej

Generatory palet

W Internecie znaleźć można całkiem sporo bezpłatnych narzędzi, które bardzo ułatwiają tworzenie pasujących do siebie zestawień kolorów, a także gotowe już palety kolorów. W zależności od aplikacji możemy znaleźć odpowiednie zestawienie, bawiąc się kołem barw, generować losowe schematy lub tworzyć schematy pasujące do wybranego przez nas koloru. Warto z nich korzystać chociażby dla inspiracji. Co ciekawe, paletę barw można wygenerować także na podstawie zdjęcia. Wystarczy załadować fotografię lub grafikę, a program pobierze kolory z przesłanego pliku.

 

profesjonalne strony internetowe w Warszawie

16 lat doświadczenia

 
Projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od 2004 roku. Praca jest naszą pasją, dlatego nieustannie się rozwijamy, aby spełniać oczekiwania Klientów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powiedz co możemy dla Ciebie zrobić.
Strony www dla firm

900 stron www

 
Wykonaliśmy ponad 900 projektów dla kilkuset Klientów z Warszawy, a także z innych miast Polski i Europy. Są to tanie strony internetowe oraz profesjonalne strony www i sklepy internetowe. Zobacz wybrane realizacje i skorzystaj z naszej oferty.
skuteczna strona internetowa

12 miesięcy gwarancji

 
Na każdą wykonaną przez nas stronę internetową udzielamy 12 miesięcznej gwarancji, aby każdy Klient miał pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Wizerunek w internecie

Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają lub zmodernizują stronę dla Twojej firmy i odświeżą jej wizerunek w internecie?

Strony internetowe Warszawa

Spodobały Ci się nasze realizacje, a otrzymane referencje od zadowolonych Klientów utwierdziły, że współpraca z nami to dobry wybór?

Tanie strony internetowe

Chcesz mieć profesjonalną stronę www, opiekę specjalistów i to wszystko w atrakcyjnej cenie?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to zadzwoń teraz:

T: 509 578 178