Czym różni się SEO od SEM?

Czym różni się SEO od SEM? Jak korzystać z różnych narzędzi marketingu internetowego, by dać się zauważyć w sieci?

seo strony www

Jak używać narzędzi do promowania stron internetowych? Najlepiej skutecznie. W tym wpisie przyjrzymy się dwóm narzędziom i różnicom między nimi. Wbrew powszechnej opinii SEO i SEM, bo o nich mowa, nie są pojęciami tożsamymi. Oszem, oba wykorzystywane są w marketingu internetowym, ale zakres ich działań jest różny. Warto przy tym dodać, że SEM jest pojęciem szerszym, obejmującym m.in. działania SEO.

SEM – Search Engine Marketing

Nazwą SEM (Seaerch Engine Marketing – marketing w wyszukiwarkach internetowych) określa się wszystkie działania, których celem jest zwiększenie widoczności serwisu i uplasowanie go na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Chodzi tu zarówno o płatne kampanie, jak i o pozycjonowanie organiczne na wybrane słowa i frazy kluczowe, wpisywane w wyszukiwarkę przez użytkowników. Na SEM składa się SEO oraz PPC. W skrócie można powiedzieć, że działania  w ramach SEO mają na celu dostosować stronę do aktualnych wymagań wyszukiwarek. PPC to z kolei Pay Per Click – płatność za kliknięcie. W ramach płatnych kampanii istnieją różne rodzaje reklam, np. banery, reklamy tekstowe, reklamy produktowe czy video. W wynikach wyszukiwania wyniki SEM są wyróżnione, zatem odbiorca ma świadomość, że jest to forma reklamy.

SEO – Search Engine Optimization

SEO to optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek internetowych – w taki sposób, by strona, dla danych słów i fraz kluczowych, uzyskiwała jak najwyższe pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania. Czasami niezbędne jest poprawienie niektórych parametrów, by witryny mogła działać szybciej. Działania SEO obejmują optymalizację treści na stronie oraz optymalizację kodu i struktury witryny. Tekst, który zgodny jest z zasadami SEO, musi być przede wszystkim unikalny. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie i nasycenie tekstu słowami kluczowymi, linkowanie wewnętrzne, a także umieszczanie nagłówków śródtekstowych i wyróżnianie treści, np. poprzez pogrubienie fragmentów tekstu czy przez stosowanie wypunktowania. Działania SEO obejmują m.in. stosowanie metatagów (title, description), optymalizację obrazków na stronie czy dostosowanie strony do przeglądania jej na różnych urządzeniach.

optymalizacja stron www

SEM i SEO – różnice    

Chociaż SEO jest częścią SEM, to przyjęło się, że termin SEM odnosi się do płatnych kampanii. Jakie są najważniejsze różnice między tymi narzędziami? SEM daje natychmiastowe efekty – wystarczy tylko przygotować i uruchomić płatną kampanię reklamową. Działania SEO bywają bardziej skomplikowane, a efekty mogą być widoczne dopiero po upływie jakiegoś czasu, czasem nawet kilku miesięcy. Za to jeśli chodzi o trwałość efektów, to w przypadku SEO są one długofalowe, a w przypadku SEM są widoczne tak długo, jak długo trwa kampania. Reklamy SEM skierowane są do wybranych grup docelowych, za to wyniki naturalne widoczne są dla wszystkich użytkowników. Dodatkowo wyniki organiczne mają przeważnie wyższy CTR, czyli współczynnik klikalności. Na koniec warto wspomnieć o jednym – nie można jednoznacznie rozstrzygnąć, które narzędzie jest lepsze. Wszystko zależy od tego, jaki mamy cel.

profesjonalne strony internetowe w Warszawie

16 lat doświadczenia

 
Projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od 2004 roku. Praca jest naszą pasją, dlatego nieustannie się rozwijamy, aby spełniać oczekiwania Klientów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powiedz co możemy dla Ciebie zrobić.
Strony www dla firm

900 stron www

 
Wykonaliśmy ponad 900 projektów dla kilkuset Klientów z Warszawy, a także z innych miast Polski i Europy. Są to tanie strony internetowe oraz profesjonalne strony www i sklepy internetowe. Zobacz wybrane realizacje i skorzystaj z naszej oferty.
skuteczna strona internetowa

12 miesięcy gwarancji

 
Na każdą wykonaną przez nas stronę internetową udzielamy 12 miesięcznej gwarancji, aby każdy Klient miał pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Wizerunek w internecie

Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają lub zmodernizują stronę dla Twojej firmy i odświeżą jej wizerunek w internecie?

Strony internetowe Warszawa

Spodobały Ci się nasze realizacje, a otrzymane referencje od zadowolonych Klientów utwierdziły, że współpraca z nami to dobry wybór?

Tanie strony internetowe

Chcesz mieć profesjonalną stronę www, opiekę specjalistów i to wszystko w atrakcyjnej cenie?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to zadzwoń teraz:

T: 509 578 178