Jak zaprojektować dobre menu strony?

Dobrze skonstruowane menu to takie, które ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie. O czym warto pamiętać, tworząc menu przyjazne użytkownikom?

Menu jest jednym z podstawowych elementów każdej strony internetowej. Powinno być intuicyjne i przejrzyste, musi być również widoczne dla użytkownika. Takie informacje wydają się być wręcz banalne, a samo tworzenie menu – oczywiste. Niestety, odwiedzając różne strony internetowe, można przekonać się na własnej skórze, że jednak nie wszyscy potrafią stworzyć menu przyjazne dla użytkowników. Czym się kierować przy projektowaniu, a czego lepiej unikać?

projekt menu strony www

Po co nam menu?

Czy odpowiednio skonturowane i odpowiednio umieszczone menu jest rzeczywiście niezbędne? Zdecydowanie – menu pomaga sprawnie poruszać się po stronie. Pozwala osobom, które odwiedzają witrynę, na szybkie odnalezienie informacji lub bezproblemowe wykonanie określonych czynności, takich jak np. zakup produktu czy wypełnienie formularza kontaktowego. Dobra nawigacja to duże ułatwienie dla użytkowników. Warto pamiętać, że leży to głównie w naszym interesie, by goście naszego serwisu mogli się po nim swobodnie poruszać. Jeśli menu jest mało czytelne, a poruszanie się po stronie sprawia problemy, istnieje ryzyko, że potencjalny klient po prostu opuści naszą stronę.

menu na stronie internetowej

Dobre praktyki

W większości przypadków menu znajduje się u góry strony. Co prawda mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, ale w tym przypadku zdecydowanie lepiej nie zmieniać znanych i sprawdzonych rozwiązań. Po prostu większość użytkowników jest przyzwyczajona, że to właśnie w tym miejscu powinno znajdować się menu. Dobrym rozwiązaniem jest za to umieszczenie bardziej rozbudowanego menu w stopce strony. W tym miejscu mogą znajdować się odnośniki do podstron, które nie są najważniejsze i zawierają dodatkowe informacje. Konstruowaniu menu powinny przyświecać prostota i minimalizm. Do tego lepiej trzymać się standardów – cztery czy pięć elementów w głównym menu (np. o nas, aktualności, cennik, kontakt) zupełnie wystarczy. Nie musimy dodawać do menu elementu strona główna – wykorzystajmy logo strony. Użytkownicy są na ogół przyzwyczajeni, że kliknięcie w logo przenosi ich z powrotem na stronę główną.

czytelne menu na stronie www

Czego lepiej unikać?

Do najlepszych pomysłów na pewno nie należy tworzenie rozbudowanego menu, z wieloma rozwijanymi elementami. Takie menu zdecydowanie nie pomaga w poruszaniu się po stronie, za to użytkownicy mogą łatwo się w nim pogubić. Czego jeszcze lepiej unikać? Przede wszystkim pamiętajmy, że przy tworzeniu menu nie ma raczej miejsca na inwencję twórczą, kreatywność i oryginalność. Menu ma być przede wszystkim użyteczne. Pomysłowe nazewnictwo odnośników w zdecydowanej większości po prostu się nie sprawdzi, a jedynie wprowadzi chaos. Osoby odwiedzająca stronę chcą mieć pewność, że po kliknięciu odnośnika cennik znajdą informacje na temat cennika.

profesjonalne strony internetowe w Warszawie

15 lat doświadczenia

 
Projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od 2004 roku. Praca jest naszą pasją, dlatego nieustannie się rozwijamy, aby spełniać oczekiwania Klientów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powiedz co możemy dla Ciebie zrobić.
Strony www dla firm

900 stron www

 
Wykonaliśmy ponad 900 projektów dla kilkuset Klientów z Warszawy, a także z innych miast Polski i Europy. Są to tanie strony internetowe oraz profesjonalne strony www i sklepy internetowe. Zobacz wybrane realizacje i skorzystaj z naszej oferty.
skuteczna strona internetowa

12 miesięcy gwarancji

 
Na każdą wykonaną przez nas stronę internetową udzielamy 12 miesięcznej gwarancji, aby każdy Klient miał pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Wizerunek w internecie

Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają lub zmodernizują stronę dla Twojej firmy i odświeżą jej wizerunek w internecie?

Strony internetowe Warszawa

Spodobały Ci się nasze realizacje, a otrzymane referencje od zadowolonych Klientów utwierdziły, że współpraca z nami to dobry wybór?

Tanie strony internetowe

Chcesz mieć profesjonalną stronę www, opiekę specjalistów i to wszystko w atrakcyjnej cenie?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to zadzwoń teraz:

T: 509 578 178