WordPress w wersji 5.0

Jakie zalety ma WordPress 5.0, a o jakich ograniczeniach warto pamiętać, tworząc strony www? Co przyniósł ze sobą nowy edytor wizualny o nazwie Gutenberg?

WordPress w wersji 5.0 - co nowego?

WordPress jest najpopularniejszym na świecie systemem CMS. Na początku grudnia światło dzienne ujrzała najnowsza, przełomowa (jak twierdzą jego twórcy) wersja oprogramowania – WordPress 5.0, z edytorem wizualnym o nazwie Gutenberg. Warto zwrócić uwagę na tę nazwę, która na pewno nie jest przypadkowa. W założeniu nowa wersja edytora ma być tak rewolucyjna jak wynalazek Gutenberga. Edytor wizualny, oparty o system bloków, ma znacznie uprościć użytkownikom dodawanie i edytowanie treści. Gutenberg ma być również bardziej intuicyjny i lepiej zintegrowany z urządzeniami mobilnymi.

Gutenberg, czyli system bloków

Edycja blokowa (wizualna) to kluczowe hasło, jeśli chodzi o edytor w najnowszej wersji systemu WordPress. Obok klasycznego edytora, z pojedynczym polem tekstowym, pojawił się edytor bazujący na blokach. Każdy z bloków ma własne menu kontekstowe wraz z opcjami. To od użytkownika zależy, ile powierzchni zajmie i jakiego będzie rodzaju. Po najechaniu na konkretny blok, który chcemy sformatować, będziemy mogli go dowolnie modyfikować i przemieszczać. Przesuwanie oraz edytowanie ustawień jest intuicyjne i raczej nie sprawi problemu. Bloki można przesuwać do góry i na dół, ale również dosuwać do prawej i lewej strony, dzięki czemu stworzymy układy dwu- i wielokolumnowe. WordPress 5.0 oferuje szereg ciekawych opcji, np. po kliknięciu na ikonę „Informacje”, otrzymamy dane na temat liczby słów, paragrafów i bloków w danym wpisie, a także spis treści strony w postaci nagłówków. Gutenberg ma ułatwić wstawianie na stronę dodatkowych elementów, takich jak np. tabele czy treści z mediów społecznościowych (m.in. z takich platform jak Facebook, YouTube, Instagram). Również dodawanie zdjęć i tworzenie galerii ma być o wiele łatwiejsze w porównaniu do klasycznego edytora.

Wady i zalety nowej wersji WordPress

Systemowi Wordpress 5.0 nie można odmówić zalet, ale trzeba pamiętać, że tak jak każdy CMS, ma on również swoje wady i ograniczenia. Edytor wizualny, dostępny w wersji 5.0, jest intuicyjny w obsłudze. Z drugiej zaś strony opanowanie całego edytora może być, zwłaszcza na początku, nieco czasochłonne i wcale nieoczywiste. Gutenberg umożliwia w łatwy i szybki sposób rozmieścić treści we wpisach. Dla wielu użytkowników dużą zaletą będzie nieskomplikowany sposób dodawania grafik i innych elementów, przejrzysty sposób tworzenia tabel czy opcja automatycznego generowania treści. Nie ma się jednak łudzić – intuicyjny edytor to nie wszystko, a tworzenie bardziej zaawansowanych treści i własnych, od początku do końca, bloków wymaga jednak odpowiedniej wiedzy i umiejętności programistycznych.

profesjonalne strony internetowe w Warszawie

15 lat doświadczenia

 
Projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od 2004 roku. Praca jest naszą pasją, dlatego nieustannie się rozwijamy, aby spełniać oczekiwania Klientów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powiedz co możemy dla Ciebie zrobić.
Strony www dla firm

900 stron www

 
Wykonaliśmy ponad 900 projektów dla kilkuset Klientów z Warszawy, a także z innych miast Polski i Europy. Są to tanie strony internetowe oraz profesjonalne strony www i sklepy internetowe. Zobacz wybrane realizacje i skorzystaj z naszej oferty.
skuteczna strona internetowa

12 miesięcy gwarancji

 
Na każdą wykonaną przez nas stronę internetową udzielamy 12 miesięcznej gwarancji, aby każdy Klient miał pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Wizerunek w internecie

Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają lub zmodernizują stronę dla Twojej firmy i odświeżą jej wizerunek w internecie?

Strony internetowe Warszawa

Spodobały Ci się nasze realizacje, a otrzymane referencje od zadowolonych Klientów utwierdziły, że współpraca z nami to dobry wybór?

Tanie strony internetowe

Chcesz mieć profesjonalną stronę www, opiekę specjalistów i to wszystko w atrakcyjnej cenie?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to zadzwoń teraz:

T: 509 578 178


Facebook