Prawo autorskie w Internecie - co można wykorzystać na swojej stronie?

Niewinne kopiowanie czy łamanie praw autorskich? Dowiedz się więcej, dlaczego lepiej nie korzystać z metody ctrl+C, ctrl+V przy pozyskiwaniu treści na stronę.

Prawo autorskie w Internecie

Prowadzisz stronę internetową lub fanpage na portalu społecznościowym. Chcesz, by treści i grafiki były interesujące i atrakcyjne dla klientów, co jest jak najbardziej naturalne i zrozumiałe. Znajdujesz w sieci bardzo przystępnie napisany, ciekawy tekst albo grafikę, która świetnie sprawdziłaby się jako ilustracja na Twojej stronie. Chciałbyś wykorzystać materiały, wciskasz ctrl+C, ctrl+V… Stop. Właśnie przywłaszczyłeś sobie czyjąś własność.

Internet jest przestrzenią, na której nagminnie dochodzi do łamania prawa autorskiego. Często nie wynika to ze złej woli, ale z niewiedzy – wydaje nam się, że rzeczy opublikowane w sieci nie mają autora lub (skoro i tak krążą po cyberprzestrzeni) można je wykorzystywać do woli. Tymczasem prawo autorskie chroni każdy utwór, bez względu na to, gdzie został opublikowany.

prawa autorskie w internecie

Korzystanie z czyjejś własności intelektualnej

Spójrzmy do Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przepisami prawem autorskim chronione są w szczególności utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi czy  znakami graficznymi, plastyczne, fotograficzne, lutnicze, wzornictwa przemysłowego, architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne, muzyczne i muzyczno-słowne, sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne oraz audiowizualne.

Korzystanie z treści, grafik lub innych materiałów bez zgody i wiedzy ich autora nie jest niewinnym kopiowaniem, ale łamaniem prawa autorskiego.  

To skąd brać zdjęcia i grafiki na stronę? A teksty?

Nie każdy musi umieć pisać ciekawe artykuły lub tworzyć świetne grafiki. Zamiast kopiować materiały z innych stron i łamać prawo, lepiej skorzystać z pomocy kogoś, kto się na tym zna i wiadomo, że zrobi to dobrze. Jeśli potrzebujemy zdjęć lub grafik, możemy również zajrzeć na portale stockowe. Takie serwisy to nic innego jak wirtualne sklepy, w których można legalnie kupić zdjęcia i wykorzystać je u siebie na stronie. Jeszcze jedna uwaga dotycząca udostępniania grafik, zwłaszcza na portalach społecznościowych. Jeśli znajdziemy ciekawy rysunek lub inny materiał, skorzystajmy z opcji udostępnienia bezpośrednio ze strony autora. Bezwzględnie unikajmy wrzucania na tablicę fanpage’a materiałów bez wskazania ich autora (przypomnijmy – to, że coś jest w Internecie, nie oznacza, że autor nie istnieje). Dzięki temu unikniemy posądzeń, że przywłaszczamy sobie efekt czyjejś pracy.

profesjonalne strony internetowe w Warszawie

18 lat doświadczenia

 
Projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od 2004 roku. Praca jest naszą pasją, dlatego nieustannie się rozwijamy, aby spełniać oczekiwania Klientów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powiedz co możemy dla Ciebie zrobić.
Strony www dla firm

1200 stron www

 
Wykonaliśmy ponad 1200 projektów dla kilkuset Klientów z Warszawy, a także z innych miast Polski i Europy. Są to tanie strony internetowe oraz profesjonalne strony www i sklepy internetowe. Zobacz wybrane realizacje i skorzystaj z naszej oferty.
skuteczna strona internetowa

12 miesięcy gwarancji

 
Na każdą wykonaną przez nas stronę internetową udzielamy 12 miesięcznej gwarancji, aby każdy Klient miał pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Wizerunek w internecie

Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają lub zmodernizują stronę dla Twojej firmy i odświeżą jej wizerunek w internecie?

Strony internetowe Warszawa

Spodobały Ci się nasze realizacje, a otrzymane referencje od zadowolonych Klientów utwierdziły, że współpraca z nami to dobry wybór?

Tanie strony internetowe

Chcesz mieć profesjonalną stronę www, opiekę specjalistów i to wszystko w atrakcyjnej cenie?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to zadzwoń teraz:

T: 509 578 178