Jak przygotować idealne zdjęcia na stronę internetową?

W najnowszym artykule naszego bloga opisujemy jak odpowiednio przygotować zdjęcia zamieszczone na stronie internetowej i dlaczego jest to takie ważne. Zapraszamy do lektury.

W ostatnim czasie sporo pisaliśmy na temat treści i optymalizacji stron internetowych. Jest jeszcze jeden bardzo ważny element wpływający na odbiór Twojej witryny przez użytkownika. Są to oczywiście zdjęcia, grafiki czy też infografiki. Jak powinny być przygotowane, żeby stały się wizytówką Twojej strony? Czy wystarczy zrobić zdjęcie i po prostu wrzucić je na stronę?

zdjecia-na-stronie-www.jpg

Pamiętaj o spójności wszystkich zdjęć na stronie

Nawet na bardzo prostych stronach można znaleźć kilka zdjęć, na różnych podstronach tematycznych. Większe strony mają „w sobie” kilkadziesiąt elementów wizualnych, a sklep internetowy to już tysiące różnych fotografii. Ważne, żeby publikując zdjęcia, zadbać o ich spójność wobec siebie. Piszemy tutaj przede wszystkim o aspektach wizualnych, czyli kolorystyce, jasności czy kontraście. Jeśli jedna fotka będzie bardzo jasna, a tuż obok pojawi się zdjęcie niedoświetlone, to efekt jest bardzo słaby.

Standaryzacja w przypadku stron internetowych jest bardzo ważna. To przecież wizytówka Twojej firmy. Oczywiście często budżet nie pozwala, żeby profesjonalista wykonał zdjęcia wszystkich produktów z oferty (to byłoby najlepsze rozwiązanie), ale nawet fotografie zrobione domową metodą można spróbować obróbką graficzną przystosować do pozostałych zdjęć. Jakość będzie gorsza, ale, chociaż na miniaturkach, dysproporcja nie powinna być aż tak widoczna. W innym wypadku potencjalny klient może po prostu nie zwrócić uwagi na część produktów lub nawet wyjść ze strony.

Oczywiście istnieje mnóstwo graficznych sztuczek pozwalających na wyostrzenie, poprawienie danego zdjęcia. Jednak trzeba uważać, jeśli zaczniemy się w ten sposób bawić z jednym zdjęciem, to może okazać się, że inne zaczną mocno od niego odbiegać. Trzeba zadbać o taki sam standard w przypadku wszystkich fotografii, dzięki czemu unikniemy zamieszania i niespójności. Zajmuje to sporo czasu, ale jednak warto dopracować ten element naszej strony internetowej.

Właściwa optymalizacja zdjęć

Artykuł bez słowa optymalizacja nie byłby pełny, ale w przypadku zdjęć to naprawdę ważne, choć wiele osób o tym zapomina. Po pierwsze, bardzo istotny jest rozmiar fotografii, to oczywiste, że nie może być za mały. Jednak trzeba uważać również na to, żeby nie był zbyt duży. Niepomniejszone zdjęcia wpływają na zwiększenie rozmiaru witryny i spowolnienie jej wczytywania. Na stronie efekt jest taki sam, bo zdjęcie automatycznie może się zmniejszyć do rozmiaru pola, ale jego waga jest wciąż duża. Przez to pojawia się problem w użyteczności witryny dla osób z wolnym połączeniem internetowym lub korzystających z sieci na telefonie komórkowym.

Zdjęcie powinno mieć szerokość nie większą niż szerokość tekstu, przy którym jest wstawiany. W przypadku naszego bloga, tekst ma maksymalną szerokość 1140 pikseli i zdjęcie nie powinno przekraczać tego rozmiaru. Dlatego przed dodaniem na stronę trzeba je zmniejszyć (nawet w prostym i często darmowym programie graficznym) do potrzebnych wymiarów. Na zmniejszenie wagi można wpłynąć również kompresując zdjęcie. Są do tego specjalne narzędzia (np. https://compressor.io/), pozwalające zmniejszyć rozmiar pliku o nawet 80%, bez utraty jakości. 30 sekund i gotowe, zdjęcie zmniejszone, waga strony również.

Nie zapominaj o altach!

Przed dodaniem zdjęcia na stronę warto wykonać jeszcze jedną ważną rzecz, czyli dodać do niego alty. Dzięki temu obrazek będzie wyświetlał się na przykład w Grafice Google, na frazy wpisane jako alt (wyżej lub niżej, zależnie od pozycji witryny). Jak wygląda alt? To po prostu odpowiednia nazwa pliku. Jeśli na zdjęciu mamy komputer leżący na biurku, to alt może wyglądać np. komputer-na-biurku.jpg, zamiast DSCN7899.jpg. Znów – kilka sekund i mamy stronę lepszą dla wyszukiwarek, a także szansę na większy ruch z wyszukiwania obrazem.

Podsumowując, dodawanie zdjęć na stronę internetową nie jest tak łatwe jak może się wydawać. Należy sobie wypracować pewien schemat, który powtarzamy za każdym razem, przy publikacji nowej fotografii. Mała obróbka graficzna, dodanie takiego samego filtra jak przy innych zdjęciach i oczywiście optymalizacja – zmniejszenie rozmiaru, kompresja, dodanie altów i dopiero publikacja. Kilka minut i jesteśmy pewni, że wgrane zdjęcie pasuje do reszty i jest właściwie zoptymalizowane.

profesjonalne strony internetowe w Warszawie

18 lat doświadczenia

 
Projektowaniem stron internetowych zajmujemy się od 2004 roku. Praca jest naszą pasją, dlatego nieustannie się rozwijamy, aby spełniać oczekiwania Klientów. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powiedz co możemy dla Ciebie zrobić.
Strony www dla firm

1200 stron www

 
Wykonaliśmy ponad 1200 projektów dla kilkuset Klientów z Warszawy, a także z innych miast Polski i Europy. Są to tanie strony internetowe oraz profesjonalne strony www i sklepy internetowe. Zobacz wybrane realizacje i skorzystaj z naszej oferty.
skuteczna strona internetowa

12 miesięcy gwarancji

 
Na każdą wykonaną przez nas stronę internetową udzielamy 12 miesięcznej gwarancji, aby każdy Klient miał pewność, że otrzymuje produkt wysokiej jakości, a w razie ewentualnych problemów może liczyć na fachową pomoc naszych specjalistów.

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Wizerunek w internecie

Szukasz profesjonalistów, którzy wykonają lub zmodernizują stronę dla Twojej firmy i odświeżą jej wizerunek w internecie?

Strony internetowe Warszawa

Spodobały Ci się nasze realizacje, a otrzymane referencje od zadowolonych Klientów utwierdziły, że współpraca z nami to dobry wybór?

Tanie strony internetowe

Chcesz mieć profesjonalną stronę www, opiekę specjalistów i to wszystko w atrakcyjnej cenie?

Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to zadzwoń teraz:

T: 509 578 178